YENİDEN YAYINA GİRİYORUZ.... İki Forum Sitemizede Yardımcılar Aranmaktadır... admin@harbi.turkforumpro.com yada admine özel mesaj atınız

  Gözyaşları Kerbela şehitleri için aktı

  Paylaş
  avatar
  masgot23
  ™HB Aktif ™
  ™HB Aktif ™

  Nereden Nereden : Derbeder

  Gözyaşları Kerbela şehitleri için aktı

  Mesaj tarafından masgot23 Bir 26/12/2009, 17:11


  Muharrem ayının 10. gününde İstanbul Halkalı Alevi vatandaşlar Ehli Beyt'in Kerbela'da şehit edilmelerinin yıl dönümünde matem töreni düzenlendi. Yoğun katılım gözlendi.
  Hz. Muhammed'in (SAV) torunu Hz. Hüseyin ile ailesinin ve yarenlerinin Kerbela'da aşura günü katledilmelerinin 1370'inci yıl dönü için anma töreni düzenlendi. Binlerce vatandaş, yasın sembolü siyah giysiler giyerek katıldıkları törende şehitler için gözyaşları döküldü. Akan kanları temsilen vatandaşlar Türk Kızılayı'na kan bağışında bulundu. Törene siyasetçilerin de ilgi gösterdiği görüldü.
  Türkiye Caferileri tarafından her yıl düzenlenen Aşura anması Zeynebiye Mahallesi'nde gerçekleştiriliyor. Törene CHP Lideri Deniz ******, TBMM Başkan Vekili, MHP Milletvekili Meral Akşener, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, CHP Ardahan Milletvekili Ensari Öğüt, eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP İl Başkanı Gürsel Tekin, MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, tarihçi İlber Ortaylı gibi ismler katıldı.
  Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz yaptığı konuşmada hükümetin yürüttüğü açılımlara verdikleri desteğe dikkat çekti. Ermeni, Kürt, Alevi, Roman açılımı yapıldığına işaret eden Özgündüz, ''Caferi açılımı olacak mı? 3 milyonluk nüfusuyla devletine, milletine ve ülkesine hiçbir zaman ihanet içerisinde olmamış bilakis bu ülkenin milli birliğine katkı sağlamış, kültürüne büyük katkı yapmış en güzel renkiz biz. Bize açılım olacak mı?'' diye konuştu.
  Başbakan Erdoğan'a övgülerde bulunan Özgündüz siyasetçilere birlik içerinde hareket etmeleri çağrısında bulundu. Özgündüz, ''Bu güzel ülkenin, bu büyük devletin adalet, kalkınma, demokrasi ve kardeşlik için gece gündüz çırpınıp didinen, çalışkan Başbakan ne onun hızına ulaşma gayretinde olan arkadaşları, söylem ve sıcaklığınızla kalbimizde yaktığınız umut ışığının söndürülmesine izin vermeyin. Hükümetimizn muvaffak olmasını isterim. Beyler gün birlik günüdür. Bize ne oluyor? Allah aşkına. Bu kardeşlik meltemini ülkenin bütün köşesine yayın. Siz Meclis'te gerilince biz burda geriliyoruz.'' şeklinde konuştu.
  Özgündüz, Hz. Hüseyin ve ailesi ile yarenlerinin şehit edilmesini gözyaşları içinde anlattı. Özgündüz ile birlikte alandaki vatandaşlar da gözyaşlarını Hz. Hüseyin ve yarenleri için akıttı. Hz. Hüseyin'in kucağındaki 6 aylık oğlu Ali Asker'in boğazına ok saplandığını anlatırken de hıçkırıklara boğuldu. Slogan atanları da susturarak, ''Bırakın slogan atmayın. O günü yaşayın. Kerbela'ya gidin.'' dedi.
  Sık sık salavat ve tekbir getiren vatandaşlar, ''Lebbeyk Ya Hüseyn, Vay vay Hüseyn vay'' diyerek Hz. Hüseyin'i andı.

  IĞDIR


  Iğdır'da Caferiler, Hazreti Muhammed'in torunu İmam Hüseyin ve yakınlarını, şehit edilişlerinin 1370. yılında andı.
  Kerbela'da İmam Hüseyin ve 72 yakının şehit edilişini anma amacıyla Iğdır ve ilçelerinde çok sayıda vatandaşın katılımıyla tören yapıldı.
  Sabah saatlerinde camilerde toplanan binlerce Caferi, mersiyeler okudu ve ''sine vurma'' töreni düzenlediler.
  Daha sonra, deste guruplarıyla birlikte Şehir Mezarlığı'nda bir araya gelen Caferiler, Kuran-ı Kerim okudu ve ağıtlar yaktı.
  Ehlibeyt Alimler Derneği Başkanı Akil Yıldız, burada yaptığı konuşmada, binlerce insanı birada toplayanın İmam Hüseyin'ın aşkı olduğunu söyledi.
  İmam Hüseyin'in Kerbela'ya İslam dinini kendi kafasına göre uygulamaya çalışan Yezit ve adamalarına ''dur'' demek için gittiğini ve İslam uğruna şehit olduğunu ifade eden Yıldız, ''Hazreti Hüseyin İslam dini için, Kuran-ı Kerim için şehit olmuştur. Bizler de ona layık olmalıyız'' diye konuştu.
  Ehlibeyt Mektebi Din Adamları Derneği Başkanı Hüseyin Yeşil de Kerbela'da Yezit ve adamları tarafından susuz bırakılarak, işkenceye tabi tutularak şehit edilen İmam Hüseyin için yas tuttuklarını ifade etti.
  Yeşil, İslamiyet için şehit olan İmam Hüseyin'in kahramanlığını gelecek kuşaklara aktarmaya çalıştıklarını kaydetti.
  İŞ YERLERİ AÇILMADI
  Kerbela şehitlerini anma etkinlikleri ve Aşure Günü nedeniyle Caferiler iş yerlerini açmazken, bazı Sünni esnafın da iş yerlerinin kapalı olduğu gözlendi.
  Ayrıca, şehirler arası otobüs seferleri sabah saatlerinde durduruldu, bazı fırınlar da ekmek çıkarmadı.
  İmam Hüseyin için yemek ve helva dağıtılırken, hayırseverler tarafından da camilerde anma etkinliklerine katılan vatandaşlara ihsan yemeği ikram edildi.
  Bazı Caferiler de Kızılay Gezici Kan Merkezi'nin Şehir Mezarlığı'nda kurduğu stantlarda kan bağışında bulundu.
  Kerbela şehitlerini anma etkinlikleri Aralık, Tuzluca, Karakoyunlu ilçeleri ile köylerde de düzenlendi.
  KARS'TAKİ ANMA TÖRENİ
  Kars'ta da Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela'da şehit edilişinin 1370. yılı nedeniyle anma töreni düzenlendi.
  Hz. Ali Camisi önünde toplanarak, Türk bayrağı, Hazreti Ali ve ******'ün posterini taşıyan binlerce kişi, sine ve zincir vurarak Ehlibeyt Işıklı Camisi'ne daha sonra da Garnizon Şehitliği'ne yürüdü.
  Garnizon Şehitliği'nde düzenlenen tören, şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
  İl Müftüsü İlyas Gümüş, törende yaptığı konuşmada, Hazreti Hüseyin ve beraberindeki 72 kişinin Kerbela'da şehit olmasının çok sayıda kişinin bir araya gelmesi için vesile olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
  ''Kendilerini rahmetle anıyoruz. Bizler Müslüman olarak Allah'a inanan, Peygambere inanan Kur'an'ın getirdiği yüce değerlere sahip çıkan insanlar olarak elbette ehlibeyte karşı sevgimiz, saygımız sonsuzdur. Hazreti Hüseyin ve Hazreti Hasan ne ilk şehit ne de son şehit olacaktır. Artık bizler yaşadığımız sürece vatanımızın ve milletimizin birliği için, vatanımızın ve milletimizin selameti ve bekası için ülkemize göz diken dahili ve harici bedbahtların emellerine ulaşmamaları için gerekiyorsa toptan şehit olmaya, bu ülke için her şeyimizi feda etmeye hazırız ve inşallah ülkemiz üzerinde kirli emeller besleyen insanlar bu emellerine muvaffak olamayacaklardır. Tarih buna şahit olmuştur.''
  Konuşmanın ardından kalabalık, mersiyeler eşliğinde sine ve zincir vurarak, Yeni Mahalle Asri Mezarlığı'na geldi.
  Aile mezarlarını ziyaret eden vatandaşlar, Kuran-ı Kerim okuyarak, dualar etti.
  Törene, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Ehlibeyt Işıklı Cami İmamı Seyyid Ahmet Erdem ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  ''Aşure Günü'' dolayısıyla yurdun çeşitli yerlerinde etkinlikler düzenlenirken, pişirilen aşureler de vatandaşlara dağıtıldı.
  Ankara'nın Elmadağ ilçesine bağlı Lalabel Mahallesi'nde, Aşure Günü nedeniyle vatandaşlara aşure dağıtıldı.
  Lalabel Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tarafından bu yıl Yeni Cami bahçesinde düzenlenen ve 6 yıldır geleneksel olarak yapılan Aşure Günü'ne katılan Kaymakam Ejder Sarıçiçek, Belediye Başkanı Gazi Şahin ve protokol üyeleri, bu özel günleri halkla birlikte yaşamanın önemini değindikten sonra birlikte dua ettiler.
  Belediye Başkanı Şahin, hicri yılın ilk ayı olan Muharrem Ayı'nın 10. gününde yapılan aşureyle Allah'ın feyzine ve bereketine ulaşılmaya çalışıldığı, aşure çorbasının komşuluk ilişkileri içerisinde karşılıklı ikramıyla toplumun sosyal yönünün geliştiğini söyledi.
  Lalabel Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Hasan Nalbant ise dernekleri tarafından 6 yıldır vatandaşa aşure ikram edildiğini ve bu ikramın gelenek hale getirildiğini belirtti.
  ŞANLIURFA
  Şanlıurfa Belediyesi tarafından, ''Aşure Günü'' dolayısıyla yaklaşık 5 bin kişiye aşure dağıtıldı.
  Şanlıurfa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce, ''Aşure Günü'' etkinlikleri çerçevesinde, belediye binası önünde kurulan stantta vatandaşlara aşure ikram edildi. Yoğun ilgi gösterilen dağıtımda zaman zaman uzun kuyruklar oluştu.
  Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve yardımcılarının da katıldığı aşure dağıtımında yoğunluk ve izdiham oluşmaması için zabıta ekipleri de önlem aldı.
  Belediye Başkanı Fakıbaba, toplumun güzel gelenek ve adetlerini yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, ''Aşure Günü milli ve manevi günlerimizden biridir. Bu yüzden aşure gününü aslına ve ruhuna uygun olarak değerlendirmeye çalıştık. Yüzyıllardır süre gelen bu geleneğin, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine vesile olmasını diliyorum'' dedi.
  TRABZON'DA MEHTERANLI AŞURE DAĞITIMI
  Trabzon'da 4 bin kişiye aşure ikram edildi.
  Trabzon Belediye Başkanlığı tarafından Aşure Günü dolayısıyla ****** Alanı'ndaki Meydan Parkı'nda etkinlik düzenlendi.
  Mehteran takımının çeşitli marşlar seslendirmesiyle başlayan törene Belediye Başkan Vekili Osman Necip Sevinç, belediye başkan yardımcıları, davetliler ile çok sayıda vatandaş katıldı.
  Marşların seslendirilmesinin ardından yağmur dolayısıyla park içinde kurulan çadırdan 4 bin kişilik aşure dağıtımı gerçekleştirildi.
  Sıraya girerek aşure alanlar arasında turistlerin de olması dikkat çekti.
  KIRIKKALE'DE ''EN GÜZEL AŞURE'' YARIŞMASI
  Muharrem ayının 10'uncu gününde geleneksel olarak kutlanan Aşure Günü dolayısıyla bir alışveriş merkezi tarafından düzenlenen ''Aşure Festivali''nde ''en güzel aşure'' yarışması düzenlendi.
  Alışveriş merkezinin sergi salonunda düzenlenen yarışmaya Kırıkkale'den 20 ev hanımı katıldı.
  Ev hanımlarının evlerinde yaptıkları aşureleri beğenilerine sundukları 5 kişilik jüri Jüri üyeleri, aşureleri tat, kullanılan malzeme, görsellik ve sunum konularında puan verdi.
  Yarışmada birinci seçilen Güzide Altuntaş'a 500 lira, ikinci seçilen Necla Aksoy'a 300 lira, üçüncü seçilen Şerife Gürel'e 150 liralık, dereceye giremeyen yarışmacılara da 50 liralık alışveriş çeki verildi.   Forum Saati 19/12/2018, 16:46