YENİDEN YAYINA GİRİYORUZ.... İki Forum Sitemizede Yardımcılar Aranmaktadır... admin@harbi.turkforumpro.com yada admine özel mesaj atınız

  Ayıptır, günahdır, zulümdür, dedirttiler

  Paylaş
  avatar
  masgot23
  ™HB Aktif ™
  ™HB Aktif ™

  Nereden Nereden : Derbeder

  Önemli Ayıptır, günahdır, zulümdür, dedirttiler

  Mesaj tarafından masgot23 Bir 26/12/2009, 17:08

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın PKK’nın sivil oluşumu olduğu iddia edilen “KürdistKCK operasyonunda gözaltına alınan BDP’li başkanların, adliyeye elleri plastik kelepçeli halde götürülmesi sıkıyönetim uygulamalarını hatırlattı. İçişleri Bakanlığı kelepçe takılmasına ilişkin inceleme başlattıan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM) Yapılanması”na yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10’u belediye başkanı 35 kişinin polis sorgusu tamamlandı.

  Diyarbakır Barosu’na bağlı 100 avukatın savunduğu zanlılar, dün adliyeye tek sıra halinde ellerine takılmış plastik kelepçelerle adliyeye getirildi. Başkanların görüntüsü, geçmiş dönemde yaşanan sürgün görüntülerini anımsatırken, savcı 28 kişi için tutuklama istedi.

  KCK -Türkiye Meclisi’ne yönelik 11 ayrı kentte yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Diyarbakır Merkez Suriçi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Merkez Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Hatip Dicle ve kapatılan DTP’nin il Başkanı Fırat Anlı’nın da bulunduğu 10’u belediye başkanı 35 kişi, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde yapılan sorgunun ardından Adliye’ye çıkarıldı. Adliyedeki sorgu saat 18.00 sıralarında tamamlandı. Tunceli eski Belediye Başkanı Songül Erol Abdil ve Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran ile altı kişi serbest bırakılırken, diğer belediye başkanları tutuklama istemiyle Nöbetçi Mahkeme’ye sevkedildi. Belediye başkanlarını sorgu sırasında Diyarbakır Barosu’na bağlı 100 avukat savundu.

  İddiaları reddettiler

  “KCK Türkiye Meclisi’nde yer almak” ve “Örgütün talimatıyla hareket etmekle” suçlanan belediye başkanları, haklarındaki iddiaları reddetti. Alınan bilgiye göre belediye başkanlarına Roj TV’ye ve PKK’lıların cenaze törenlerine neden katıldıkları yönünde sorular soruldu. Selim Sadak ve Hatip Dicle’ye özellikle teknik takibe takılan eski DEP milletvekilleri ve şimdi PKK Avrupa sorumlularından Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal’la ilişkileri soruldu.

  BDP’liler savcı ile görüştü

  Gözaltına alınanların ifade verme işlemi adliyede devam ederken, aralarında BDP Genel Başkanı Demir Çelik, milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Pervin Buldan, Fatma Kurtalan, Sevahir Bayındır, Aysel Tuğluk, Özdal Üçer ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran’ın da aralarında bulunduğu bir grup Diyarbakır Adliyesi’ne geldi. Milletvekillleri ve belediye başkanları Başsavcı Durdu Kavak ile görüştü.

  Demokratik siyasete darbe

  BDP Genel Başkanı Demir Çelik, kalabalık bir grupla Adliye binası önünde yaptığı açıklamada, operasyonun rozet takma töreninden sonra yapıldığına dikkat çekerek, “Bu operasyon meşru demokratik zeminde mücadele yürütmek isteyenlere karşı tahammülsüzlüktür. Kürtlerin örgütlü ve demokratik siyasal mücadelesine vurulmak istenen darbedir. Barışta ısrarlı bir halkın karşılaştığı muamele bu olmamalıdır” dedi.
  Öte yandan belediye başkanlarının sorgusu sürerken, birçok ilden gelen binlerce kişi adliye binası önünde bekledi.

  Gözaltılara kepenk kapatmalı protesto

  Şırnak’ın Cizre ilçesinde gösteri yapan kalabalık bir grup, belediye başkanları Aydın Budak’ın gözaltına alınmasını protesto etti. Kepenklerin açılmadığı ilçede Cizre Belediyesi önünde toplanan yüzlerce kişi, yapılan basın açıklamasının ardından İdil Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. İdil Caddesi üzerinde polisin dağılmaları yönünde yaptığı uyarı üzerine gruptan bazı kişiler polise taş attı. Taşlı saldırı üzerine polis gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.İzinsiz gösteri yapan grup, daha sonra ara sokaklara dağıldı. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde BDP binası önünde toplanan bini aşkın kişi, buradan Özgürlük Meydanı’na yürüdü. Belediye başkanlarının gözaltına alınmasını sloganlarla protesto eden grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı. Batman Belediyesi çalışanları da başkanları Nejdet Atalay’ın gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla bir saatlik iş bırakma eylemi yaptı. TARAF

  KCK’dan isyan çağrısı

  KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, BDP yöneticileri ve belediye başkanlarına yönelik son operasyonun “siyasi bir soykırım olduğunu” savunarak, “serhildan-başkaldırı” çağrısı yaptı. KCK’nin açıklamasında şöyle dendi: “Bu saldırı hiçbir özgür iradeli, onurlu Kürdistanlı temsilciyi kabul etmeme temelinde uygulanan aynı zamanda bir siyasi soykırımdır. Maraş’ta Alevi halkımıza karşı bizzat Türk devletinin gerçekleştirdiği katliamın 31. yıldönümünde bu kapsam ve içerikte bir operasyonun yapılması da tesadüf değildir. Tüm açılım yalanı, sahtekarlığı ve demogojisine rağmen AKP hükümetinin ve Türk devletinin gündemde olan politikası, Maraş katliamını yapan zihniyetten farklı değildir.”

  İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İNCELEME BAŞLATTI

  İçişleri Bakanlığı, KCK operasyonunda gözaltına alınanlara kelepçe takılmasıyla ilgili inceleme başlattı.
  Alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanlığınca, KCK operasyonunda gözaltına alınanların adliyeye çıkarılması sırasında kelepçe takılmasıyla inceleme başlatıldı.
  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının terör örgütü PKK'nın sivil oluşumu ''Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM) Yapılanması''na yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu bazı kişiler gözaltına alınmıştı.
  Taraf

   Forum Saati 19/12/2018, 16:32